Izba Regionalna

Jacek Łeszega

W dniu 26 lutego 2016 roku decyzją Rady Miejskiej podjęto Uchwałę Nr XVII/216/16 o zatwierdzeniu statutu Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych i powołaniu Izby Regionalnej

 

 

11.11.2016 – Prace remontowe w pomieszczeniach przewidzianych na Izbę Regionalną zbliżają się do końca. Zdjęcia przedstawiają stan podczas remontu i jego końcówkę.

 

Zdjęcia: Jacek Łeszega i Bartosz Romowicz

 

1.02.2017 – W wyniku przeprowadzonego konkursu w miesiącu styczniu 2017 roku pracownikiem Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji został pan Krzysztof Potaczała. Jednym z najważniejszych zadań pana Krzysztofa jest praca nad przygotowywaniem Izby Regionalnej, która należy do BCTiP.

Obecnie trwają prace nad opisywaniem eksponatów, skanowaniem zdjęć i dokumentów, przeprowadzane są wywiady z mieszkańcami gminy Ustrzyki Dolne i Bieszczadów. Przeprowadzane są również rozmowy z różnymi osobami i instytucjami na temat przekazywania różnorodnych rzeczy do powstającej Izby Regionalnej. 

Gdy będą temperatury plusowe na zewnątrz na witrynach zostanie przygotowana specjalna reklama OWV. Pan Krzysztof jest na miejscu na ulicy 1 Maja 16 w godzinach 8.00 – 16.00.

Przygotowania do funkcjonowania Izby Regionalnej, mającej służyć mieszkańcom gminy Ustrzyki Dolne, powiatu bieszczadzkiego, Bieszczadów oraz turystom idą według przygotowanego planu i harmonogramu zadań.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

12.03.2017 – Postępują dalsze prace związane z działalnością Izby Regionalnej

 

W Izbie Regionalnej otwarty został dział militarny. Będzie on zmieniany i uzupełniany w dalszym czasie aż do początku lipca. Wtedy na okres sezonu letniego nie będzie zmiany wystroju działów.

Po otwarciu działu militarnego pracownicy Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych opracowują następne działy, które zostaną niebawem pokazane.

 

17 - 18.03.2017 – Dalsze postępy w pracach Izby Regionalnej

Pracownicy BCTiP przygotowują następne działy, a firma stolarska gabloty. Prace postępują według ustalonego planu.

Rozmowy na temat wypożyczenia czy darowizny eksponatów trwają w różnych miejscach.
W dniu 18 marca w sobotę Jacek Łeszega udał się na trasę jednego ze szlaków, gdzie rozmawiał z niektórymi osobami na temat doposażenia Izby Regionalnej. Wszystko idzie pomyślnie.

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

29.03.2017 – Wykonanie reklamy OWV na witrynie Izby Regionalnej

Dalszy ciąg rozwoju Izby Regionalnej. Temperatury dodatnie pozwoliły na wykonanie oklejenia witryny reklamą OWV. Witryna już przyciąga swoim wyglądem, a wykonywane są następne prace związane z ozdobą witryny. Zdjęcia do reklamy nieodpłatnie przekazał Pan Zygmunt Krasowski oraz Pan Paweł Kusal, za co bardzo dziękujemy.

Przygotowywane są następne działy w Izbie Regionalnej. O pracach w naszym małym muzeum ustrzyckim będziemy informować na bieżąco. Prace przebiegają według ustalonego harmonogramu.

Wszystkim, którzy przyczyniają się do powstania Muzeum Regionalnego w Ustrzykach Dolnych serdecznie dziękujemy!

Zdjęcia i tekst: Jacek Łeszega

 

11.04.2017 – W tym dniu spotkałem się z panem Stanisławem Drozdem oraz panią Anną Łysyganicz w sprawie rozszerzenia działalności Izby Regionalnej

W dniu 11 kwietnia spotkałem się w Myczkowie oraz w Ustrzykach Dolnych z panem Stanisławem Drozdem Kierownikiem Muzeum Bojków w Myczkowie oraz w Czarnej z panią Anną Łysyganicz, którym to osobom jestem bardzo wdzięczny za pomoc przy organizacji Izby Regionalnej w Ustrzykach Dolnych.

Równocześnie przygotowywana jest reklama tablic, które ozdobią miejsca nad witrynami.

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

25.04.2017 – Tworzenie działu leśnego i łowieckiego

Pan Zbigniew Kosakiewicz emerytowany leśnik, twórca Muzeum Rozmaitości w Brzegach Dolnych utworzy w Izbie Regionalnej dział leśny i łowiecki.

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

 

27.04.2017 – Wyjazd do Myczkowa po eksponaty do działu etnograficznego

W dniu 27 kwietnia br. udałem się z Krzysztofem Potaczałą do Muzeum Bojków w Myczkowie do pana Stanisława Drozda, kierownika tego muzeum, znanego i cenionego regionalisty. Otrzymaliśmy eksponaty, które będą uzupełnione przez pana Stanisława po przygotowaniu działu etnograficznego w Izbie Regionalnej.

W tym dniu spotkaliśmy się również z panem Stanisławem Macielą, znanym i cenionym regionalistą z Leska, który również obiecał pomoc przy tworzeniu działu historycznego w Izbie Regionalnej.

Składamy już podziękowanie paniom Stanisławom za pomoc i zaangażowanie, którzy określają tworzenie Izby Regionalnej, przyszłego Muzeum Regionalnego, za niezwykle ważne działanie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Bieszczadów.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

4.05.2017 – Tworzenie działu naftowego w Izbie Regionalnej

Wraz z tworzeniem Szlaku Naftowego na terenie gminy Ustrzyki Dolne tworzymy również w Izbie Regionalnej dział kopalnictwa naftowego. Pomocą służy nam PGNiG Oddział w Sanoku oraz pani Anna Folcik kierownik Działu Komunikacji i Public Relations.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

 

7.06.2017 – Dalsze prace w Izbie Regionalnej oraz spotkanie Komisji Oświaty, Turystyki, Sportu i Kultury w Izbie Regionalnej

 

Postępują prace w Izbie Regionalnej i trwają przygotowania do sezonu letniego oraz uroczystego otwarcie Izby Regionalnej podczas Karpackiego Jarmarku Turystycznego.
W tym dniu odwiedziła nas pod przewodnictwem Pana Radnego Tadeusza Kocura Komisja Oświaty, Turystyki, Sportu i Kultury. Komisja zapoznała się z pracami Izby Regionalnej oraz zamierzeniami BCTiP w tej mierze.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

 

17.07.2017 – Zalanie Izby Regionalnej

 

Izba Regionalna tworzyła się w wielkich bólach. Do tego doszło zalanie jej przez nieostrożnego sąsiada w dniu 17 lipca, co przeszkodziło bardzo w pracach przy jej powstaniu. Pracownicy BCTiP zdążyli na czas z oddaniem Izby Regionalnej.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

 

19.07.2017 – Remont elewacji budynku, gdzie mieści się Izba Regionalna

 

Rozpoczęto wykonywanie remontu elewacji budynku, gdzie mieści się Izba Regionalna. Jest to wynikiem starań Burmistrza Ustrzyk Dolnych oraz Dyrektora Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

 

20-21.07.2017 – Prace w Izbie Regionalnej i przy Izbie

 

Postępują prace przy remoncie elewacji budynku, gdzie mieści się Izba Regionalnej. Równocześnie prace wykonywane są w Izbie w celu udostępnienia turystom do zwiedzania.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

 

24.07.2017 – Prace w Izbie Regionalnej i przy Izbie

 

Postępują prace przy remoncie elewacji budynku, gdzie mieści się Izba Regionalnej. Równocześnie prace wykonywane są w Izbie w celu udostępnienia turystom do zwiedzania.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

 

Uroczyste otwarcie Izby Regionalnej

 

W V dniu Karpackiego Jarmarku Turystycznego przy akompaniamencie Orkiestry Góry św. Małgorzaty wraz z licznie przybyłymi gośćmi nastąpiło otwarcie Izby Regionalnej, należącej strukturalnie do Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych. Izba Regionalna powstała dzięki zaangażowaniu pracowników Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych, współpracy z wieloma instytucjami oraz osobami, które użyczyły swoje zdjęcia, dokumenty i eksponaty. Wielka w tym również zasługa Burmistrza Ustrzyk Dolnych pana Bartosza Romowicza, który wspierał Dyrektora BCTiP w tym wielce ważnym dla Ustrzyk Dolnych przedsięwzięciu.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega/BCTiP

 

 

 

Tematy działów w Izbie Regionalnej

 

Ustrzyki Dolne w okresie międzywojennym

Kolonizacja Józefińska

Historia szybownictw - „Szybowce nad Żukowem”

Historia osadnictwa żydowskiego - „Zostały po nich tylko kamienie”

Historia osadnictwa greckiego – „Grecki exodus”

Akcja „H-T” 1951

Zbiory gospodarstwa domowego, sakralne i militarne Zbigniewa Pasławskiego

Zbiory bojkowskie z Muzeum Bojków w Myczkowie

Sport i turystyka

Historia przemysłu drzewnego – „Kombinat ponad miarę”

Zbiory leśne i łowieckie Zbigniewa Kosakiewicza

Ustrzyki Dolne wczasach PRL-u

Czasy Solidarności

 

 

28 grudnia 2017 rok - Pracowite zakończenie 2017 roku

Okres świąteczno - noworoczny nie jest czasem odpoczynku w Izbie Regionalnej. Na finiszu jest już kładzenie nowej elewacji. Drobny remont nie ominął także wnętrza – na ekspozycji ludowej zamontowano dwa masywne, drewniane panele, które pomogą nam w lepszy i atrakcyjniejszy sposób wyeksponować zbiory militarystyczne.

Życzymy Szczęśliwego Nowego Roku i do zobaczenia w Izbie!

 

 

 

Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji pracuje pełną parą i w Izbie Regionalnej, która należy do centrum będzie się dużo działo.Ruszają prace nad utworzeniem Działu Sportów Zimowych w Izbie Regionalnej w Ustrzykach Dolnych!Podczas drugiego dnia XIV Przeglądu Filmów Górskich (27 stycznia 2018 roku), mogli Państwo obejrzeć niezwykle interesującą miniwystawę nart (zarówno biegowych, jak i zjazdowych), sanek i łyżew, produkowanych w Polsce i zagranicą.

Zbiory te były co prawda skromną reprezentacją potężnych zasobów, jakie posiada Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie k. Jasła, ale na pewno rozbudziło wyobraźnię o tym, jak bardzo zmieniały się trendy i potrzeby w narciarstwie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Bieszczady słyną z tego, że są doskonałym miejscem do uprawiania różnorodnych sportów zimowych. Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych złożyło deklarację o utworzeniu w Izbie Regionalnej działu, który ukazywałby historię sportów zimowych, rozwój ekwipunku i myśli technicznej oraz ilustrował pasję narciarzy.

Na chwilę obecną nasze zbiory są skromne. Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami 9. par nart oraz kilkunastu pojedynczych egzemplarzy różnych marek, pochodzących głównie z czasów PRL. Są to polskie marki, tj. Beskidy, KF czy Polsporty.

W tym miejscu zwracamy się do Państwa o pomoc. Mamy nadzieję, że dzięki niej, nasze zbiory powiększą się i w przyszłości stanowić będą bazę, m.in. edukacyjną dla młodzieży, która w Ustrzykach jest przecież ze sportem za pan brat.

Jeśli zatem są Państwo posiadaczami wiekowego, nieużywanego już sprzętu sportowego (nart, sanek, łyżew oraz innych elementów wyposażenia), prosimy o przekazanie ich do nas. Najbardziej interesują nas marki polskie, np.. Beskidy, Pieniny, Polsporty, KF, Wierchy, Rysy, narty biegowe Gorce, Hermesy oraz wiele, wiele innych rodzimych produktów. Oczywiście, każdy sprzęt, ten zagraniczny również będzie dla nas skarbem.

Wszelkie szczegóły odnośnie darowizn, będą ustalanie bezpośrednio z zainteresowanymi i Dyrekcją BCTiP.

Mamy ogromną nadzieję, że wspólnie pokażemy, iż Ustrzyki Dolne nie na darmo określane są Zimową Stolicą Podkarpacia! 

Młodzi rękodzielnicy z Bieszczadzkiego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Ustrzykach Dolnych na warsztatach wielkanocnych w Izbie Regionalnej (20 marca 2018)Podczas bardzo pracowitego dnia, uczniowie odbyli krótką lekcję historii oraz uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali kolorowe koszyki wielkanocne.20 marca 2018 roku, uczniowie Bieszczadzkiego Zespołu Placówek Szkolno -Wychowawczych w Ustrzykach Dolnych wraz z Nauczycielami i Opiekunami, odwiedzili Izbę Regionalną w Ustrzykach Dolnych. Ponad trzydziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży poznała pokrótce historię Ustrzyk Dolnych i najbliższej okolicy. Opowieść wzbudzała zainteresowanie i rodziła wiele ciekawych pytań. Popularnością cieszyły się zbiory militarystyczne oraz narty z nowego działu sportów zimowych. Wielu podopiecznych odznaczało się sporą wiedzą o swoim mieście i jego najważniejszych atrakcjach, a i Nauczyciele chętnie dzielili się wspomnieniami i wiedzą. Dzięki temu wizyta nie była nudną pogadanką, a ciekawym spotkaniem pokoleń.

Zwiedzający podzieleni byli na dwie grupy. Kiedy jedna z nich zwiedzała Izbę, druga z zapałem wykonywała koszyki wielkanocne. Później grupy wymieniły się i uzupełniły pracę poprzedniej. Kosze są poręczne i pełne świątecznych akcentów: jasnych i soczystych kolorów, piórek i motywów ludowych (tj. szydełkowa koronka). Wykonane są starannie - jak spod ręki profesjonalisty.

Za trud i świetnie wykonaną pracę, młodzi artyści zostaną nagrodzeni podczas II Jarmarku Wielkanocnego w Ustrzykach Dolnych już 25 marca! Zapraszamy uczestników do wzięcia udziału w rozdaniu nagród.

Za możliwość skorzystania z pomieszczeń Międzyszkolnego Klubu Młodzieżowego podczas warsztatów, serdecznie dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych oraz Pani Annie Gołojuch.

Za udostępnienie części zdjęć do tego artykułu, dziękujemy Dyrekcji i Nauczycielkom Bieszczadzkiego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Ustrzykach Dolnych.

 

 

Goście z Krakowa. Wycieczka szkolna szóstoklasistów w Izbie Regionalnej w Ustrzykach Dolnych (5.04.2018)

 

5 kwietnia 2018 roku, w Izbie Regionalnej gościliśmy liczną grupę szóstoklasistów – uczniów jednej z krakowskich szkół muzycznych. Młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła w krótkiej lekcji historii, podczas której na chwilę przenieśli się w czasie i mogli poznać dzieje naszego miasta.

Odwiedziny były jednym z przystanków podczas wycieczki w Bieszczady.

 

 

Izba Regionalna coraz bogatsza

 

Izba Regionalna coraz piękniejsza i bogata w eksponaty, dokumenty, zdjęcia i inne gadżety pamiątkowe z przeszłości. Zaczyna brakować miejsca, a jeszcze rok temu zaczynało się prawie od zera. Otrzymujemy nie tyko materiały, ale też dowody sympatii oraz uznania za utworzenie przyszłego Muzeum Ustrzyk Dolnych i Bieszczadów.

 

 

Wielokulturowe Bieszczady dla nauczycieli z Wielkopolski

 

Izba Regionalna w Ustrzykach Dolnych, przyszłe Bieszczadzkie Muzeum Regionalne, staje się coraz popularniejsze i znajduje się na trasie wycieczek z całej Polski. Tym razem gościła nauczycieli z gminy Kleczew w Wielkopolsce. Wielokulturowe Bieszczady bardzo spodobały się nauczycielom, którzy z pewnością zawitają jeszcze do nas.

 

Tekst: Jacek Łeszega

Zdjęcia: Jacek Łeszega, Tourlider

 

 

Młodzieżowe spotkanie z przeszłością

 

Uczniowie szkół podstawowych w Ropience i Wojtkowej wzięli udział w warsztatach historycznych w ustrzyckiej Izbie Regionalnej. Spotkanie z przeszłością regionu zorganizowano 30 maja.

Podczas dwugodzinnych zajęć rozmawiano m.in. o trudnych losach ziemi ustrzyckiej: okupacji niemieckiej i sowieckiej, Zagładzie Żydów, przymusowych przesiedleniach rdzennej ludności. Poruszono także temat historii lotnictwa szybowcowego w Ustianowej, strajków robotniczo-chłopskich z okresu PRL, tradycji kopalnictwa naftowego, rozwoju turystyki.

Na zakończenie młodzież wzięła udział w pisemnym konkursie historycznym.

 

Wycieczka ze Związku Niewidomych

 

28 sierpnia 2918 r. Izbę Regionalną w Ustrzykach Dolnych odwiedzili goście z Polskiego Związku Niewidomych w Gnieźnie.

Wśród zwiedzających były głównie osoby słabo widzące. Dwie grupy (15 i 13 osób) zostały zapoznane z zawartością ekspozycji historycznych. Pracownik BCTiP przedstawił zwiedzającym historię Ustrzyk w pigułce, opowiedział też o wybranych zagadnieniach historycznych, w tym przedwojennej

wielokulturowości miasta, korekcie granicy wschodniej i rozwojugospodarczym grodu nad Strwiążem w XX wieku.

Goście wpisali się do księgi pamiątkowej.

 

Wycieczka z Grecji w Izbie Regionalnej

 

W piątek 31 sierpnia 2018 r. Izbę Regionalną w Ustrzykach Dolnych odwiedziła grupa Greków, w tym potomkowie emigrantów, którzy osiedli w Bieszczadach w 1952 roku.

Goście zobaczyli wszystkie ekspozycje, jednak na dłużej zatrzymali się przy wystawie poświęconej mniejszości greckiej. Oglądali zdjęcia i dokumenty, wspominali swoich rodziców i dziadków.  Zapewnili, że postarają się przesłać na potrzeby IR dodatkowe pamiątki.

Goście wpisali się do księgi pamiątkowej. Później zwiedzili Ustrzyki, a następnie pojechali do Krościenka na spotkanie z nielicznymi już greckimi mieszkańcami wsi.

 

 

8.08.2018 – Zakończenie prac przy elewacji Izby Regionalnej

 

Zostały zakończone prace przy elewacji Izby Regionalnej. Izba Regionalna jest miejscem gdzie splata się historia i kultura Ustrzyk Dolnych wraz ze sportem i turystyką.
W niedługim czasie Izba Regionalna należąca do Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych stanie się elementem Szlaku Kultury Wołoskiej.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek łeszega

 

 

5.10.2018 - Dzień Kultury Wołoskiej

 

W dniu 5 października 2018 roku w Izbie Regionalnej odbyły się warsztaty bojkowskiego i łemkowskiego oraz wykonywania narzędzi domowego użytku. Były częścią Dnia Kultury Wołoskiej, który miał miejsce w tym dniu w izbie i rynku miasta. Podczas warsztatów wyświetlono film o Województwie Podkarpackim.

Wykonane elementy haftów bojkowskich i łemkowskich znajdą na stałe swoje miejsce w Izbie Regionalnej. Izba Regionalna w wyniku realizacji projektu pn. Szlak Kultury Wołoskiej stała się częścią tego szlaku i weszła w jego skład.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

 

 

Schemat przedstawia funkcjonowanie Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji wraz z Izbą Regionalną.

 

Z centrum turystę kierujemy do naszej Izby Regionalnej, aby mógł zapoznać się z danym działem. Następnie wyprowadzamy turystę na dany szlak/dane szlaki. W ten sposób staramy się zatrzymać turystę na dłuższy czas w naszej gminie. To wstęp do naszej propozycji promowania dziedzictwa kulturowego, historii oraz atrakcji turystycznych ustrzyckiej gminy.

 

 

Kategoria: