Podpisanie umowy pomiędzy Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec
w Warszawie a Karpackim Stowarzyszeniem Turystyczno-Kulturalnym „Źródła Karpat” w Ustrzykach Dolnych

 

W dniu 22 czerwca 2017 roku doszło do podpisania umowy pomiędzy Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec a Karpackim Stowarzyszeniem Turystyczno - Kulturalnym „Źródła Karpat”. Umowa ta dotyczy dofinansowania zadania pn. „Szlak Kolonizacji Józefińskiej – Historia osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach”.

 

Podpisanie umowy w języku niemieckim jest wynikiem starań Burmistrza Ustrzyk Dolnych i Dyrektora Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych, aby upamiętnić historię osadnictwa niemieckiego w gminie Ustrzyki Dolne.

 

„Prawie 200 – letnia historia tego osadnictwa nie może być zapomniana. To nie tylko ważny element historii Bieszczadów, ale również szlak, który poprowadzi turystów w przepiękne miejsca ustrzyckiej gminy” – powiedział Jacek Łeszega.

 

Otrzymanie dofinansowania nie byłoby możliwe bez wkładu własnego, a ten zagwarantowali, szczególnie Burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji. Projekt w języku niemieckim został przygotowany przez w/w jednostkę gminną przy współudziale Karpackiego Stowarzyszenia Turystyczno – Kulturalnego „Źródła Karpat”, które dopiero co zaczęło działać, a już uzyskało dofinansowanie z Ambasady Niemieckiej oraz Programu Działaj Lokalnie.

 

„Szlak Kolonizacji Józefińskiej – Historia osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach” dotyczy całości osadnictwa niemieckiego w naszej części Bieszczadów, a dofinansowanie obejmie m. in.: tablice informacyjne, słupy, kierunkowskazy oraz gabloty.

 

Trzeba zaznaczyć, że olbrzymią pracę wykonuję już pracownicy i społecznicy z Ustrzyk Dolnych, Brzegów Dolnych, Krościenka, Bandrowa. Szlak obejmie 5 miejscowości: Bandrów, Brzegi Dolne, Krościenko, Stebnik oraz Ustrzyki Dolne, gdzie szlak będzie miał swój początek w rynku. W Izbie Regionalnej została przygotowana mała ekspozycja poświęcona osadnictwu niemieckiemu, a powstający internetowy Rocznik Ustrzycki będzie zawierał również artykuł o osadnictwie niemieckim.

 

Szlak Kolonizacji Józefińskiej wpisuje się w realizowaną już kampanię promocyjną „Miasto i Gmina Ustrzyki Dolne przyjazne turystom” oraz Ustrzycką Rozetę – specjalny program promocyjno - turystyczny ustrzyckiej gminy.

 

Tekst: Jacek Łeszega

 

 

Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno – Kulturalne „Źródła Karpat” w Ustrzykach Dolnych podejmuje działania w zakresie realizacji projektu pn. „Szlak Naftowy – jak to z ropą drzewiej bywało” dofinansowanego z Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Współpraca i współfinansowanie działania: Burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.