Szczególnie polecamy

Jacek Łeszega

W tej zakładce będziemy polecać ciekawe i tajemnicze miejsca, interesujących ludzi oraz wybitne wydarzenia w regionie bieszczadzkim.

 

Łoś z nieistniejącej wsi Zawój

Miejsce niezwykle urokliwe, gdzie znajduje się rezerwat Sine Wiry. Legenda głosi, że gdy Łoś pije wodę z Wetliny, to na nizinach powódź będzie. 

Bieszczady

 

Kamień Leski

Kamień Leski - owiany licznymi legendami ostaniec piaskowcowy. Nad Kamieniem góruje góra Czulnia, gdzie ponoć ma siedzibę Czulniasty.

Bieszczady

 

Tarnica

Legendarny i najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach. Należy do Korony Gór Polski. Nazwa pochodzi od rumuńskiego słowa „tarnita” – siodło, siodłowate miejsce w górach.

Bieszczady

 

Zęby Smoka

Zapory przeciwczołgowe tzw. Zęby Smoka. Miały bronić Ustrzyki Dolne i inne miejscowości przed nacierającymi wojskami radzieckimi.

Bieszczady

 

Miejsce po nieistniejącym zborze w Bandrowie

Miejsce po nieistniejącym zborze w Bandrowie. Jedna z 4 miejscowości bieszczadzkich znajdujących się na przyszłym Szlaku Kolonizacji Józefińskiej.

Bieszczady

 

Chatka Puchatka

Legendarne schronisko na Połoninie Wetlińskiej tłumnie odwiedzane przez rzesze turystów.

Bieszczady

 

Jaskinia w Rosolinie

Wyżłobiona przez potok Czarny, pięknie położona w miejscu nieistniejącej wsi Rosolin.

Bieszczady

 

Połonina Caryńska

Znaczenie jej w przeszłości było bardzo istotne. Pasły się tutaj duże stada bydła. Obniżenie lasu dość znaczne w porównaniu z innymi połoninami.

Bieszczady

 

 

Wieczór nad Wetlinką

Niezapomniane wieczory po górskich wędrówkach.

Bieszczady

 

Cudowne źródełko w Zwierzyniu

Niedaleko Myczkowiec w Zwierzyniu znajduje się cudowne źródełko, które według podań ma właściwości lecznicze. Tutaj znaleziono niezwykły krzyż procesyjny.

Bieszczady

 

Połonina Wetlińska

Ulubione miejsce wielu turystów. W zimie przy inwersji widać Tatry. Przez grzbiet przechodzi czerwony szlak górski.

Bieszczady

 

Ruiny obronnego klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu

Na wzgórzu w zakolu Osławy wznoszą się ruiny obronnego klasztoru Karmelitów Bosych. Legendą obrosła budowa i funkcja klasztoru, legendą jego zniszczenie. Z zagórską warownią związane są różne podania i legendy. Krążą m. in. baje o duchu mnicha, którego można spotkać nawet w biały dzień.

 

 

Synagoga w Lesku

Bardzo interesująca budowla, wzniesiona na planie prostokąta, posiada szczyt o typie kościelno – pałacowym, a jej styl jest określany jako manierystyczno – barokowy. Odróżnia ją to od innych budowli tego typu.

 

 

Cmentarz żydowski w Woli Michowej

Gdy Wola Michowa stała się miasteczkiem, to przybywali do niego różni ludzie, zasiedlając je i tereny wokół miasteczka. Atrakcyjne były od dawna, bowiem przebiegał tutaj szlak prowadzący z ziemi sanockiej do komitatu Zemplin na Węgrzech. Mimo, że szybko Wola Michowa straciła prawa miejskie, to ludność żydowska, która tutaj zamieszkała, stanowiła dość duży procent mieszkańców. Został po nich cmentarz żydowski na zalesionym wzgórzu powyżej miejscowości.

 

 

Cmentarz wojskowy w Lesku

Założony w latach 1915 – 1916, gdzie w masowych grobach pochowano 600 żołnierzy poległych w walkach na terenie powiatu leskiego w latach 1914 – 1915. Najlepiej zachowany cmentarz w Bieszczadach dzięki regionaliście Stanisławowi Macieli, zasłużonemu społecznikowi z Leska.

 

 

Kościół na Jasieniu

Jasień powstał wcześniej niż Ustrzyki Dolne, ale teraz Jasień to ulica Ustrzyk Dolnych. Do 1911 roku parafia rzymskokatolicka znajdowała się w Jasieniu, nie było jej w Ustrzykach. Po wybudowaniu kościoła w Ustrzykach, powstała i tam parafia rzymskokatolicka. W Jasieniu była cały czas. Jak ważne jest to miejsce, nich świadczy fakt powstania sanktuarium maryjnego. Jasień to szczególne miejsce w gminie Ustrzyki Dolne, w Bieszczadach. Niezwykła historia powstania osady, wsi, świątyni, przybycia ikony Matki Bożej Rudeckiej, zwanej Bieszczadzką.

 

 

Linia Mołotowa

Linia Mołotowa to ruiny bunkrów byłych sowieckich umocnień nadsańskich zwanych Linią Mołotowa oraz niemieckich bunkrów tzw. Pozycji Granicznej Galicja, budowanych w latach 1939 – 1941.

 

 

Kościół parafialny w Lesku

Kościół parafialny p. w. Nawiedzenia NMP został wybudowany w 1539 roku z fundacji Piotra Kmity, właściciela miasta Leska. Gotycki w kształtach z barokowym wnętrzem. Obok świątyni późnobarokowa dzwonnica budowana w latach 1725 – 1765.

 

 

Kościół w Średniej Wsi

Jedna z pereł architektury sakralnej w Bieszczadach. Jednonawowy, drewniany kościół parafialny p. w. Wniebowzięcia NMP pochodzi z II połowy XVI wieku. Wzmiankowany był w 1607 roku jako kaplica dworska rodziny Balów. Jest najstarszą świątynią drewnianą w Bieszczadach.

 

 

Dolina Sanu Rajskie – Studenne

Dla niektórych Dolina Sanu od Procisnego do Rajskiego to najpiękniejsza dolina na świecie. Nie ma w tym przesady, jeśli się tam wybierzemy. Odcinek w Rajskiem – Studennem to przede wszystkim możliwość wypoczynku nad wodą w ciszy i spokoju. A Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna Rajskie – Studenne – Rajskie przybliży nam piękno tych terenów.

 

 

Kategoria: