Jacek Łeszega

Tablica informacyjna „W sercu Karpat......granica, która łączy” w BCTiP

 

W ramach współpracy z Departamentem Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych otrzymało od tamtejszego departamentu tablicę informacyjną z ramką cyfrową. Wykonana estetycznie z możliwością podłączania naszych atrakcji i propozycji zwiedzania jest następnym uzupełnieniem wyposażeniaw ustrzyckim centrum informacji turystycznej, przydatnego odwiedzającym nasz region.

Przekazano również mapy turystyczne polsko – słowackiego pogranicza pt. „Granica między Karpatami Wschodnimi a Karpatami Zachodnimi”, które stanowią uzupełnienie działań projektowych.

Tekst i zdjęcia: Jacek Łeszega

 

Jacek Łeszega

 

Sprawdzenie stanu szlaków: czerwonego, niebieskiego, żółtego, zielonego, czarnego po sezonie zimowym 2017/2018

 

W dniach 4 – 11.04.2018 roku przeprowadzony został rekonesans w celu sprawdzenia stanu szlaków spacerowych po zimie. Zdjęcia pokazują zarówno zniszczenia dokonane przez naturę jak i śmieci pozostawione przez ludzi.

Powiadomione zostało Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne oraz Burmistrz Ustrzyk Dolnych.
W najbliższych dniach podjęte zostaną prace w celu usunięcia zniszczeń oraz likwidacji zanieczyszczeń. Podjęte zostaną również prace w związku z powstaniem Szlaku Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości oraz Korony Ustrzyckich Gór. Prace będą wykonywane na wszystkich odcinkach szlaków.

Jacek Łeszega

 Podsumowanie sezonu zimowego 2018

 

Ustrzyki Dolne nazywane są stolicą Bieszczad i zimową stolicą Podkarpacia. Tegoroczne ferie zimowe potwierdzają, że turyści chętnie zaglądają do naszego miasta i zostają u nas na dłużej. Większość obiektów noclegowych zarówno dużych, jak i mniejszych zalicza sezon zimowy 2017/2018 do udanych. Stoki narciarskie na Gromadzyniu, Laworcie, w Arłamowie a także na Małym Królu były znakomicie przygotowane.

Pogoda dopisała, infrastruktura była znakomicie przygotowana, a dla turystów nie brakowało atrakcji. Największą popularnością cieszyło się nowo powstałe lodowisko miejskie, a także dłużej istniejące trasy do narciarstwa biegowego w Ustjanowej na Żukowie. W trakcie ferii zimowych turyści wykonywali kilka telefonów dziennie w celu ustalenia warunków na trasach do narciarstwa biegowego, które przypomnijmy są na bieżąco ratrakowane, naśnieżane i odpowiednio przygotowywane do korzystania z nich. Turyści również byli bardzo zadowoleni z możliwości wypożyczenia sprzętu do uprawiania narciarstwa biegowego, często pytali również o możliwość skorzystania z pomocy instruktora tej dyscypliny sportowej. Oprócz tego turyści sięgali również po inne formy rozrywki na śniegu, jak wyprawy na rakietach śnieżnych po naszych malowniczych szlakach spacerowych czy tradycyjne kuligi z ogniskiem. Obecnie, po odwilży coraz więcej osób pyta o możliwość spędzenia wolnego czasu przemierzając szlaki spacerowe dookoła Ustrzyk Dolnych.

Goście, którzy w tym roku odwiedzili nasz region pochodzili głównie z województw: lubelskiego, mazowieckiego oraz podkarpackiego. Liczni turyści przyjeżdżali także z Małopolski oraz ze Śląska. W związku ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, mającymi duży wpływ na wizyty turystów, zdecydowanie więcej z nich korzystało z usług naszej gminy w lutym niż w styczniu. Ze względu na okres ferii zimowych większość noclegodawców odnotowała tygodniowe pobyty turystów niż 2 - 3 dniowe. Na zadowolenie noclegodawców wpływ miało również przeprowadzanie między innymi na terenie Gminy Ustrzyki Dolne Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych, której liczni uczestnicy, trenerzy oraz opiekunowie korzystali z usług kwaterodawców.

W sezonie zimowym największą popularnością cieszyły się hotele, pensjonaty czy kwatery prywatne umiejscowione w pobliżu wyciągów narciarskich oraz tras biegowych, a także w ścisłym centrum Ustrzyk Dolnych. Mniejszą ilość turystów odnotowali właściciele agroturystyk umiejscowionych na obrzeżu Gminy. Mimo zachęcania noclegodawców do informowania na bieżąco o dostępności miejsc noclegowych w ich obiektach, niewielu z nich ściśle współpracuje w tej kwestii z BCTiP. Niektórzy noclegodawcy są bardzo zaangażowani we współpracę, proszą o podsyłanie do nich osób szukających zakwaterowania. Natomiast większa ich część próbuje samodzielnie pozyskiwać klientów lub bazuje na stałych klientach korzystających z ich usług od kilku czy kilkunastu lat.

 

Opracowało: BCTiP Ustrzyki Dolne